Rovinj to piękna nadmorska miejscowość, położona na półwyspie Istria na Adriatyku. Rovinj jest jednym z najatrakcyjniejszych i najbardziej popularnych miejscowości turystycznych Chorwacji. Wspaniała lokalizacja, śródziemnomorski mikroklimat i Wenecka architektura miasta powodują, że miasto to jest ulubionym miejscem wypoczynku osób z wielu krajów południowej i zachodniej Europy.

Założone w V wieku miasto należało w późniejszych czasach do Królestwa Weneckiego i głównie jemu zawdzięcza swoją świetność i olśniewającą wręcz architekturę, nie bez przyczyny porównywaną do zabudowy weneckiej. Właśnie architekturze, ale również panującemu tutaj bardzo serdecznemu nastawieniu Chorwatów i klimatowi miasto zawdzięcza swoją popularność wśród artystów.

Niepowtarzalna struktura urbanistyczna, wspaniałe zabytki architektury, np. Kościół Świętej Eufemii, bardzo ujmujące zachowanie miejscowej ludności względem odwiedzających w połączeniu ze stałym dostępem do morza sprawiają, że miasto Rovinj jest bardzo popularnym miejscem na odpoczynek.

Morze oferuje wszystko czego można oczekiwać po pobycie nad Adriatykiem. Przede wszystkim morze jest wystarczająco ciepłe i czyste by uprawiać sporty wodne, lub wypoczywać od początku czerwca do końca września we wspaniałych warunkach. Plaże są bardzo solidnie przygotowywane przed sezonem, regularnie sprzątane w czasie sezonu i w niedużej odległości od nich oferowanych jest wiele atrakcji (kawiarnie, restauracje, szkółki sportów wodnych, wypożyczalnie sprzętu wodnego, korty, boiska, sklepy).

Warto wspomnieć o 19 wyspach Archipelagu Rovinj’a, częściowo zamieszkanych, częściowo dziewiczych, do większości których regularnie kursują autobusy wodne. Szczególnie warta polecenia jest wyspa ST. ANDREW AND MASKIN, zwana również Czerwoną Wyspą, która oferuje niezrównane warunki do uprawiania windsurfingu, nurkowania, wodnych sportów motorowych oraz wypoczywania na wspaniale przygotowanych plażach i kąpieli w krystalicznie czystej wodzie.